X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Wszystko o urlopie bezpłatnym

2012-12-03 11:19 poniedziałek
Urlop bezpłatny
Na ten temat wypowiedział się Sąd Najwyższy, który w wyroku z 23 stycznia 1991 r., I PR 4/91, stwierdził, że: „Urlop bezpłatny u pierwszego pracodawcy nie wyłącza prawa do odprawy pieniężnej z art. 8 ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy oraz o zmianie niektórych ustaw - Dz. U. z 1990 r. Nr 4, poz. 19 ze zm.; uchylona przez ustawę z 13 marca 2003 r. - Dz. U. Nr 90, poz. 844) u pracodawcy drugiego, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy następuje z przyczyn określonych w jej art. 1 ust. 1 lub 2. Okoliczność ta może mieć jedynie znaczenie dla oceny, czy przyczyny wymienione w art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1989 r., gdy rozwiązanie następuje w trybie jej art. 10, stanowią wyłączny powód uzasadniający rozwiązanie stosunku pracy”.

Urlop bezpłatny jest okresem usprawiedliwionej nieobecności w pracy, w czasie którego pracownikowi nie można wypowiedzieć umowy o pracę, chyba że przyczyną wypowiedzenia będą okoliczności upadłości lub likwidacji pracodawcy.

Urlop bezpłatny, w przeciwieństwie do urlopu wypoczynkowego, nie ulega automatycznie jakimkolwiek przesunięciom, jeżeli z powodu choroby, odosobnienia w związku z chorobą zakaźną czy też z innych przyczyn, które uzasadniają przesunięcie urlopu wypoczynkowego na inny termin, pracownik nie będzie mógł osiągnąć celu, dla którego zdecydował się na ten urlop.

Rozstrzygnięcie wniosku pracownika o skrócenie czy przerwanie urlopu bezpłatnego lub wystąpienie na piśmie do pracodawcy o przedłużenie tego urlopu jest pozostawione tylko swobodnej decyzji pracodawcy.

Kwestię choroby pracownika rozważył Sąd Najwyższy w wyroku z 30 sierpnia 1973 r., I PR 408/73, Sąd orzekł, że: „Choroba pracownika w okresie urlopu bezpłatnego nie powoduje wyłączenia czasu trwania choroby z okresu urlopu i przedłużenia tego okresu o czas choroby”.

W trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego na wniosek pracownika strony stosunku pracy mogą rozwiązać go na mocy wzajemnego porozumienia. W czasie urlopu bezpłatnego może dojść do rozwiązania umowy o pracę z winy pracownika lub pracodawcy.

Po upływie urlopu bezpłatnego pracownik jest obowiązany zgłosić gotowość do pracy, a pracodawca ma obowiązek zatrudnienia pracownika. Niezgłoszenie gotowości do pracy, mimo upływu urlopu bezpłatnego, może stanowić podstawę rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika (nieusprawiedliwiona nieobecność w pracy), natomiast odmowa zatrudnienia pracownika daje mu roszczenie o dopuszczenie do pracy.

W czasie urlopu bezpłatnego trwa nadal stosunek pracy, zaś pracownik korzysta ze szczególnej ochrony – pracodawca nie może dokonać wypowiedzenia umowy o pracę ani też wypowiedzenia zmieniającego (wypowiedzenia warunków pracy i płacy).

Pracownik nie świadczy pracy ani też nie otrzymuje wynagrodzenia (żadnych jego składników). Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze ani też do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, od którego zależy długość okresu wypowiedzenia (art. 36 § 1 kodeksu pracy).
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.