X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Gdzie szukać dokumentów do emerytury, renty lub kapitału początkowego?

logozus
Następcami mogą być np. przedsiębiorstwa państwowe powstałe w wyniku zmian organizacyjnych, spółki prawa cywilnego lub handlowego, które powstały po sprywatyzowaniu przedsiębiorstwa państwowego i przejęły majątek oraz akta zlikwidowanego lub przekształconego przedsiębiorstwa.

W razie braku następcy należy zwrócić się do organu założycielskiego albo nadrzędnego swojego byłego pracodawcy, którym najczęściej był wojewoda lub właściwy minister.

W przypadku zlikwidowanych spółdzielni likwidator przekazuje uporządkowaną dokumentację niearchiwalną, której okres przechowywania jeszcze nie upłynął związkowi rewizyjnemu, w którym była zrzeszona spółdzielnia, a jeśli takiego związku nie ma lub w razie jego likwidacji Krajowej Radzie Spółdzielczej z siedzibą w Warszawie.

Natomiast zlikwidowane spółki prawa cywilnego i handlowego, czyli firmy prywatne zobowiązane są zabezpieczyć we własnym zakresie dokumentację pracowniczą i inną niearchiwalną. Niektóre z nich przekazują ją na dalsze, odpłatne przechowywanie firmom zajmującym się przechowalnictwem akt.

Niekiedy dokumentację pracowniczą przechowują byli właściciele danej firmy. Pewne wskazówki dotyczące miejsc przechowywania dokumentacji można uzyskać za pośrednictwem wydziałów rejestrowych właściwych terytorialnie sądów lub urzędów administracji państwowej.

W jednostkach terenowych ZUS oraz na stronach internetowych Zakładu dostępny jest wykaz zlikwidowanych i przekształconych zakładów pracy zawierający informacje o miejscu przechowywania dokumentacji osobowo – płacowej pracowników tych zakładów.

Zawiera on informacje o wszystkich przechowywanych w archiwach państwowych aktach osobowo – płacowych zlikwidowanych zakładów pracy. W związku z tym, jeżeli osoba poszukująca nie znajdzie informacji na temat miejsca przechowywania dokumentacji swojej firmy nie musi szukać jej w tych archiwach.

« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
 • 2017-12-04 10:58 poniedziałek ~Sylwester Kaźmierski | [+] odpowiedz
  Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wy... czytaj dalej »
 • 2017-11-09 15:54 czwartek ~aniaw | [+] odpowiedz
  Mąż złożył legitymację w której ma poświadczone okresy zatrudnienia, wysokość pensji i pieczątki, poświadczenia prawa do ubezpieczenia (wizyt lekarskich). Nie zaliczono mu 3 lat (początek lat 80) z 15... czytaj dalej »
 • 2017-10-19 19:19 czwartek ~marga | [+] odpowiedz
  Jak zwykle wiele szumu wokół sprawy a konkretów jak na lekarstwo . Czy w sieci można się dowiedzieć coś naprawdę przydatnego, nie sądzę , bo czytam tu i ówdzie i tylko większy bałagan w głowie, albo... czytaj dalej »
 • 2017-10-19 19:18 czwartek ~marga | [+] odpowiedz
  Jak zwykle wiele szumu wokół sprawy a konkretów jak na lekarstwo . Czy w sieci można się dowiedzieć coś naprawdę przydatnego, nie sądzę , bo czytam tu i ówdzie i tylko większy bałagan w głowie, albo... czytaj dalej »
 • 2015-02-12 15:46 czwartek ~Paweł | [+] odpowiedz
  Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od osób które uległy wypadkowi 20 lat wstecz!!! Jesteśmy profesjonalnym zespołem ekspertów z dziedz... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Jednostka uczestnictwa - najmniejsza część funduszu inwestycyjnego, służy ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.