X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Poradnik ZUS: Gdzie szukać dokumentów do emerytury, renty lub kapitału początkowego?

logozus
Gdy po przeanalizowaniu domowego archiwum okaże się, że jednak brakuje kilku dokumentów wówczas nie pozostaje nic innego jak rozpocząć poszukiwania byłych zakładów pracy w celu uzyskania zaświadczeń potwierdzających okresy zatrudnienia i wysokość osiąganych dochodów. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest ustalenie dokładnej nazwy zakładu pracy i jego adres oraz miejsca w określonej strukturze organizacyjnej.

Dane te można ustalić na podstawie zaświadczeń wystawionych przez zakład pracy, legitymacji ubezpieczeniowej i innych dokumentów wydanych przez pracodawcę. Mając takie dane można rozpocząć poszukiwania. Problem znika, gdy zakład pracy istnieje i posiada dokumentację. O wiele trudniej jest, gdy zakład pracy już nie istnieje.
   
Wówczas oddziały ZUS na podstawie dokumentacji własnej potwierdzają okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu oraz okresy opłacania składek na to ubezpieczenie i wysokość podstawy wymiaru składek jedynie w stosunku do osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz osób z nimi współpracujących, a także osób pozostających w stosunku pracy, jeżeli dokonywane były imienne zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego oraz imienne rozliczenia składek na to ubezpieczenie.

Natomiast do osób w stosunku do których dokonywane były imienne zgłoszenia do ubezpieczenia społecznego, a rozliczanie składek miało charakter bezimienny oddziały ZUS wystawiają jedynie zaświadczenia potwierdzające okresy podlegania ubezpieczeniu społecznemu.

Dotyczy to np. osób wykonujących prace na podstawie umów zlecenia zawartych ze zleceniodawcą innym niż uspołeczniony zakład pracy zatrudniającym do 20 osób wykonujących umowy oraz osób z nimi współpracujących.

Jeżeli zakład pracy został zlikwidowany, a było to przedsiębiorstwo państwowe były pracownik powinien zwrócić się o wydanie odpowiednich dokumentów do następcy zlikwidowanego zakładu.
« powrót do działu: Poradniki
« zapisz się na Newsletter
 • 2017-12-04 10:58 poniedziałek ~Sylwester Kaźmierski | [+] odpowiedz
  Witam! Oferuję pomoc w uzyskiwaniu jak najwyższych odszkodowań z tytułu wypadku komunikacyjnego, błędu medycznego, niesłusznego pozbawienia wolności, poślizgnięcia i upadku, śmierci osoby bliskiej, wy... czytaj dalej »
 • 2017-11-09 15:54 czwartek ~aniaw | [+] odpowiedz
  Mąż złożył legitymację w której ma poświadczone okresy zatrudnienia, wysokość pensji i pieczątki, poświadczenia prawa do ubezpieczenia (wizyt lekarskich). Nie zaliczono mu 3 lat (początek lat 80) z 15... czytaj dalej »
 • 2017-10-19 19:19 czwartek ~marga | [+] odpowiedz
  Jak zwykle wiele szumu wokół sprawy a konkretów jak na lekarstwo . Czy w sieci można się dowiedzieć coś naprawdę przydatnego, nie sądzę , bo czytam tu i ówdzie i tylko większy bałagan w głowie, albo... czytaj dalej »
 • 2017-10-19 19:18 czwartek ~marga | [+] odpowiedz
  Jak zwykle wiele szumu wokół sprawy a konkretów jak na lekarstwo . Czy w sieci można się dowiedzieć coś naprawdę przydatnego, nie sądzę , bo czytam tu i ówdzie i tylko większy bałagan w głowie, albo... czytaj dalej »
 • 2015-02-12 15:46 czwartek ~Paweł | [+] odpowiedz
  Uległeś wypadkowi?Doznałeś obrażeń?Nie czekaj zgłoś się już dziś!!!Przyjmujemy zgłoszenia od osób które uległy wypadkowi 20 lat wstecz!!! Jesteśmy profesjonalnym zespołem ekspertów z dziedz... czytaj dalej »
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Ankieta zdrowotna (wniosek medyczny) - kwestionariusz dotyczący aktualnego stanu zdrowia ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.